26

Eylül
2011

Altın Yorumları: Altının Fiyatı Düşer mi? Altının Geleceği Ne Olacak?

Yazar: Editör  |  Kategori: ALTIN FİYAT YORUMLARI  |  Yorum: Yok   |  2.381 views

  

Özellikle Fed’in 21 Eylül’deki açıklamalarından bu yana dolardaki yükseliş sürerken altın fiyatlarında ciddi düşüşler görüldü. Peki altın fiyatlarındaki düşüş sürer mi? Altının geleceği nasıl yorumlanmalı? Önümüzdeki günlerde altın fiyatlarında yükseliş görebilecek miyiz?

Bütün emtialarda bir geri çekilme dönemindeyiz. Genelde dünya ekonomisindeki büyüme tahminleri hem ABD hem de Avrupa bazında düşürüldü. Gelen son raporların neredeyse tamamında büyüme tahminleri aşağı yönlü revize edildi.

Bu sene başındaki en büyük beklenti, ABD’nin en az yüzde 2.5 oranında büyüyeceğiydi. Bu tabi ister istemez emtia fiyatlarını daha da yukarı yönlü hareketlendirecekti. Fakat özellikle sn 3 ayda gelen revizyonların tamamı aşağı yönlü oldu. Büyümeyen ekonomiler doğal olarak ham madde ve endüstriyel materyallere ve özellikle de tarımsal emtialara talebi ister istemez aşağı çekiyor. Önceden yükseliş için hazırlanmış olan fiyatlar artık o seviyelerde kalamadılar. Yavaş yavaş oradan bir geri çekilme başlamıştı. Sert düşüşler yine olacak; ancak bu sert düşüşler hızında olmasa da önümüzdeki günlerde bazı düzeltmeler göreceğiz.

Altın daha da düşer mi?

Şu andaki hareketler çok sert… Bu sert hareketler çeşitli faktörleri de etkisi altına alıyor. Vadeli kontratlarda kontrolsüz satışlar oluyor. Ayrıca stop-loss seviyeleri de etkileniyor. Emirlerin büyük kısmı otomatik olarak verildiğinden hareketler daha da sertleşiyor. Dolayısıyla düşüşler daha da artabilir.

Altın fiyatları 900 dolara inecek mi?

Piyasadaki trendler belirli bir seviyede netleşmeye başlayınca o trendin daha da uzayacağı ile ilgili hep bir beklenti oluşur. Geçmişte altın 2500 dolar olacak deniyordu. Hatta altın fiyatlarının yükselişte olduğu o zamanlarda altın “güvenli liman”dı. Bu nasıl güvenli bir limandır ki cuma günü 120 dolar birden düştü. Bugün de düşüş sürüyor. Sonuç olarak altının güvenli liman tanımı yanlış.

Altın fiyatları için öncelikli olarak beklediğim seviye 1590 dolar. Altının doğru tepki seviyesi 1495-1500 arasıdır. Altının uzun vadeli trendi de buradan geçiyor. Yakın vadede çok radikal bir gelişme olmaması durumunda bu seviyelerde olacağını tahmin ediyorum. ama 1500 seviyeleri kırıldığı taktirde  1300’e kadar da gidebilir. 1300 de altın fiyatları için uzun vadede bayağı önemli bir destek.  Ama 1500 altında kırılmasını beklemiyorum.

Altının 900 dolara düşme ihtimali düşük. Şu finanssal ortamda bunu zor görüyorum.

Altın bu hafta nasıl olur?

1520-1580 seviyeleri makul seviyelerdir.

Gümüş fiyatlarında durum nedir?

Teknik olarak ilk seviye 26,50-26,80 arasında bir seviye. Burası bence alınabilir bir seviyedir. Yine altının 1500’üne benzer bir şekilde 2250-23,00 arası bandı var. 26-27 dolar seviyelerinde alınırsa bunun mutlaka bir düzeltme hareketi gelecektir. Oradan bir miktar para kazanma şansı var.

Fed toplantı sonrası altınında yaşanan düşüş nasıl yorumlanabilir?

Fed’den piyasalara para akışı gelecek beklentisi piyasaların yükselmesini sağlayacaktı. Ancak para gelmeyince piyasa, ister istemez geriliyor. Altın da diğerlerinden müstesna bir şey değil.

Ali Ağaoğlu-CNBC-e’deki programdan bir kesit…
yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır - Borsa Hisse Yorumu

Sitemap