20

Kasım
2013

BİST Şirketleri 2013 Yılı Dokuz Aylık ve 3. Çeyrek Kâr Analizi Raporu

Yazar: Editör  |  Kategori: BORSA ŞİRKET HABERLERİ, HİSSE SENETLERİ  |  Yorum: Yok   |  1.702 views

  

BİST’de işlem gören şirketler açısında 2013 yılının 3. çeyrek ve ilk 9 aylık dönem; genel anlamda ciro ve FAVÖK’lerin büyüdüğü ancak döviz kurundaki hızlı yükselmeler (TL, 3. çeyrekte, döviz sepeti karşısında %8 değer kaybetti) ve bunun döviz pozisyonuna yansımaları nedeniyle FAVÖK artışını net kârlarına yansıtamadığı bir dönem olarak görülmektedir.

Holdingler tarafında FAVÖK azalışının, Sigorta şirketleri için ise genel bölüm teknik dengesindeki belirgin gelişmeler ile birlikte, net kârların büyüdüğü, GYO’ların ise hem ciro hem net kâr açısından pozitif seyrini sürdürdüğü bir dönem olmuştur. Özetle reel sektördeki hafif net kâr azalışına rağmen, FAVÖK ve cirolarda görülen büyümeler, 3. çeyrek dönemin beklendiği kadar kötü geçmediğini ifade etmektedir.

Beklentilere Göre Değişimler

– 2013 yılı 3. çeyrek döneminde, mali kesim dışı şirketlerin net kârı, konsensüs kabul edilen Bloomberg beklentilerinin   %13.3, CNBC-E Kâr Beklentileri Anketi’nin %13.5 üzerinde gerçekleşmiştir. Bununla beraber  Sigortacılık  sektörünün  kârları  Bloomberg  beklentilerinin  %4  üzerinde  gelirken,  CNBC-E beklentilerinin %17.6 üzerinde gelmiştir. Bankacılık tarafında ise 3. çeyreğin kötü geçmesi beklenmiş; ancak banka  kârları  Bloomberg  beklentilerinin  %6,  CNBC-E  Beklentilerinin  ise  %12,3  üzerinde açıklanmıştır. Böylece toplam net kârlar, Bloomberg beklentilerini %10, CNBC-E beklentilerini %13 aşmıştır.

– Reel  sektör;  Bloomberg  beklentilerine  paralel  ciro  açıklarken  (sapma  sadece  %0.8),  CNBC-E Beklentilerinin %31,3 üzerinde satış geliri elde etmiştir.

– FAVÖK’ler tarafında sapmalar ise Bloomberg ve CNBC-E beklentilerine göre sırasıyla %8.7 ve %22.1 şirketler lehine olmuştur.

Detaylı tablolara ulaşmak için aşağıdaki linke gidebilirsiniz.

http://www.gedik.com/GetData/FnnWebDosya.ashx?Dizin=AnalizDosyaKlasoru&File=1376.pdf&DownloadFile=2013_9_Aylik_ve_%C3%9C%C3%A7%C3%BCnc%C3%BC_%C3%87eyrek_Kar_Analizi.pdf
yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır - Borsa Hisse Yorumu

Sitemap