3

Ocak
2012

PRKME Borsa Hisse Senet Yorumu ve Teknik Analizi-03.01.2012

Yazar: Editör  |  Kategori: HİSSE YORUMLARI, Park Elektrik (PRKME)  |  Yorum: Yok   |  2.808 views

  

Borsa hisselerinden ayrıntıları ve yayımlanan analizleri sizlere ulaştırmaya devam…

PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

Uzun zamandır hisse bazlı çalışmalardan uzak kalmıştım. Pas tutmamak adına bir kaç gün boyunca sektör değerlendirmeleri ile birlikte o sektördeki süpriz hisse senedini bulmaya gayret edeceğiz.. Temel analiz yaparken DUPONT analizinden faydalanacağız.

Bunun yanısıra F/K ve PD/DD oranlarına da karşılaştırmalı olarak bakarak teknik analiz ile de olayı noktalayacağız.

Bir kaç gündür oluşan haber akışı ile PRKME dikkatimi çeken hisselerden birisiydi. O sebepten temel analiz serilerine bu hisse ile başlamayı uygun gördüm. Lafı fazla uzatmadan seçtiğimiz hisse senedinin temel verilerine bir göz atalım.

Yuarıdaki DUPONT analizi sonuçlarına baktığımızda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre şirketin temel verilerinde oldukça yüksek bir iyileşme gözleniyor. Ayrıca sektörün diğer şirketlerine göre düşük borçluluk oranı da dikkat çekiyor.

Bu iyileşmenin nereden kaynaklandığına baktığımızda ise şirketin yurtdışına ihraç ettiği bakır madeni miktarlarında artış olduğu gözlenmektedir. buradan elde ettiği gelirler ise bilançosuna faaliyet karı olarak yansımız. burayı kontrol etmemizdeki amaç bilançoda görülen karın tam olarak hangi kalemlerden oluştuğunu saptamak.

Yukarıda yaptığımız karşılaştırmaları dupont analizi sonucunda şirketin mali yapısında görülen iyileşmenin sağlıklı olduğu sonucuna varıyorum. Peki bu şirketin hissesi alım için pahalı mıdır yoksa ucuz mudur? İşte bu noktada da sektörün F/K ve PD/DD değerlerine bakarak şirketin sektördeki diğer firmalara göre ucuz mu yoksa pahalı mı olduğunu da irdeleyelim.

Yukarıdaki grafiktede yer alan değerler şöyledir.
SEKTÖR F/K = 8.48 ……………… SEKTÖR PD/DD = 2.29

PRKME F/K = 5.15 ……………… PRKME PD/DD = 1.24

Tüm irdelemelerimizden sonra görüyorz ki şirketin bilançosu ve temel verileri sektörün en iyisi olmasına karşın şirketin F/K ve PD/DD oranları da hisse fiyatının sektör ortalamasının altında seyrettiğini gösteriyor.

Bu verilere göre şirketin sektör ortalamasına erişebilmesi için :

F/K oranına göre: 8,48 / 5,15 = 1.6466 = %64.66

PD/DD oranına göre: 2,29 / 1,24= 1.8467 = %84.67 yükseliş potansiyeli sunmaktadır.

Bugünki kapanış değeri olan 3.54 baz alındığında ise :
F/K oranına göre 3,54 x 1.6466 = 5,82
PD/DD oranına göre 3,54 x 1.8467 = 6,53 fiyatlara kadar yükseliş potansiyeli sunmaktadır.

Ayrıca yıl sonu bilançosunun 2011.09 dan daha olumlu gelme ihtimali de olduğundan bu fiyatların da üzerine çıkabilir. Ancak şu anki bilanço verileri ile hissenin ederi 5,82-6,53 bölgesi olarak şekillenmektedir.

Hissenin grafiği incelendiğinde ise sanki 3,54 seviyesini destek yapma gayreti içinde olduğu görülmektedir. Hissenin 3,54 seviyesi aşağısında 3,43-3,30 bölgesine kadar sarkma ihtimali olsa da bu sarkmalar alım fırsatı olarak değerlendirilecektir diye düşünmekteyim.

Yukarıdan gelen düşen trend çizgisi ise 3,60-3,66 bölgesinde kısa vadeli direnç algısı yaratmaktadır. Öyle sanıyorum ki 3,66 kademesi bol hacimli şekilde yukarı kırılırsa yükseliş hareketi sertleşecek ve hisse temel analiz kapsamında hak ettiği yere doğru yönelecek gibi görünmektedir.

3,30 kademesi aşağı yönde kırılırsa ise veya 3,30 aşağısında kapanış yapmaya başlarsak bu oluşumları da stoploss olarak takip etmekte fayda görmekteyim.

Yarın akşam da Gübre söktöründen BAGFS hissesini inceleyeceğiz. Bu hisse de uzun süre sessiz kalan ve bilançosu ile radarıma takılan hisselerden biri.. uzun vadede çok rahat 300leri göreceğini düşünüyorum.

www.finansbook.com
yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır - Borsa Hisse Yorumu

Sitemap